Příprava před ústní distanční zkouškou

Technické předpoklady

Zkoušený i zkoušející musí mít komunikační zařízení (aktualizovaný stolní počítač, notebook, tablet, smartphone apod.) vybavené mikrofonem, reproduktory a kamerou, s dostatečným připojením k internetu.

Více v kapitole Kontrola technických prostředků.


Volba komunikačního nástroje

Vhodný nástroj obousměrné komunikace určí zkoušející na základě praxe daného pracoviště. Informaci o volbě komunikačního nástroje (případně i adresu zkušební místnosti) zveřejní zkoušející spolu s informacemi o zkoušce.

K doporučeným nástrojům patří zejména:

  •    Microsoft Teams – komplexní nástro
  •    ZOOM – výkonný videokonferenční nástroj s mnoha volbami pro náročné účely. Pro videokonference delší než 40 min potřebuje plnou licenci.

Pokud pracoviště využívají jiné systémy oboustranné komunikace (Skype, Google Meet atd.), lze je využít i k distančnímu zkoušení, pokud v dané situaci vyhovují účelu.

Podrobnější informace o videokonferenčních nástrojích


Příprava na straně učitele

Při vypisování distančních zkoušek je třeba dodržet předpisy platné na konkrétní fakultě, dodržet závazné pokyny a lhůty. Vždy by mělo být jednoznačně zřejmé, že zkouška bude probíhat distanční formou.

Zkoušející ve vybraném konferenčním nástroji vytvoří schůzku nebo virtuální místnost. Přihlašovací link zašle studentovi e-mailem. Pokud má zkouška podle předpisů probíhat veřejně, zveřejní link stanoveným způsobem.

Zkoušející musí mít připraven počítač s funkčním audio-video systémem.

Před zahájením zkoušky musí zkoušející provést následující kroky:

  1. Spustit, případně instalovat videokonferenční software. Je vhodné připravit i záložní zařízení (notebook, telefon).
  2. Zkontrolovat aktuálnost vybraného software a aktualizovat počítač (aby se nezačal aktualizovat v okamžiku zahájení videokonference)
  3. Zkontrolovat webkameru, případně mikrofon, sluchátka a reproduktorů (zda reproduktory nezpůsobují zpětnou vazbu), případně zkontrolovat bluetooth připojení sluchátek atd.
  4. Zkontrolovat nastavení software, speciálně ztišení (”mute”) mikrofonu, přepínání oken atd.
  5. Otevřít chatovacího okno pro řešení problémů, hlasování, zpětnou vazbu atd.
  6. Připravit e-mailové (případně telefonické) spojení na účastníky pro případ, že něco nebude fungovat.

Zajištění veřejnosti při distanční kontrole studia

Při distanční kontrole studia doporučujeme zkoušet za přítomnosti dalšího studenta nebo učitele jako u běžné prezenční zkoušky, aby nedocházelo k tomu, že student je se zkoušejícím ve virtuální místnosti sám.

Nahrávání zkoušky podléhá zvláštním pravidlům a často se zakazuje úplně. Pokud je pořizování záznamu zakázáno, zkoušející na to má zkoušeného a ostatní přítomné upozornit. Pokud by k nahrávání došlo, může se jednat o porušení předpisů na ochranu osobních údajů, občanského zákoníku a vnitřních předpisů vysoké školy. Takové jednání by dokonce mohlo být považováno za disciplinární přestupek nebo porušení etického kodexu.


Vypisování termínů, přihlašování ke zkoušce

Termíny musejí být vypsány tak, aby bylo zřejmé, že se student hlásí na distanční zkoušku. E-mailem by měl dostat v dostatečném předstihu odkaz na schůzku nebo virtuální místnost.

Pokud je termín vypsán pro více studentů, je vhodné, aby zkoušející určil předem pro každého zkoušeného časové okno, ve kterém má být do zkušební místnosti připojen. Informaci o přiděleném časovém oknu zašle zkoušeným e-mailem spolu s odkazem na videokonferenční místnost. Pokud zkoušející časová okna zkoušeným neurčí, měl by zkoušené na začátku termínu rozdělit alespoň na menší skupiny, které seznámí s bližším přibližným časem zkoušení. Zkoušející by měli vždy postupovat tak, aby šetřili nároky na délku připojení zkoušených k videokonferenčnímu hovoru.

Před zkouškou student provede kontrolu dle technických předpokladů pro danou zkoušku (mikrofon, kamera, připojení k internetu, nainstalovaný potřebný software apod.).


Úvodní kontrola před zahájením zkoušky

Zkoušející ověří spojení se studentem, přičemž posuzuje kvalitu přenosu zvuku i obrazu. Kamera studenta musí být umístěna tak, aby zkoušející vždy viděl obličej a ramena studenta.

Pro kontrolu identity studenta ukáže student na kameru svůj průkaz studenta nebo občanský průkaz, nebo srovnatelný doklad (cestovní pas). Zkoušející může také ověřit identitu studenta porovnáním s fotografií ve studijním systému.

Zkoušející může studenta požádat o sken místnosti a bezprostředního okolí studenta. Sken se provádí pomalým otáčením kamerou/počítačem, aby zkoušející mohl prohlédnout celou místnost, včetně pohledu na stůl, podlahu, strop, místo, kde je umístěn počítač umožňující spojení,

Zkoušející může studenta požádat o sdílení obrazovky, aby ověřil, jaké aplikace má student v počítači spuštěny.

Pokud nemluví se zkoušeným, má zkoušející vypnutý mikrofon. Zkoušený student má zapnutý mikrofon neustále. Veřejnost, včetně studentů, kteří čekají na zkoušku, mají mikrofon vypnutý.

Zkoušející rozhodne, zda jsou splněny vyhlášené požadavky pro zahájení distančního zkoušení; může popřípadě vyzvat studenta k odstranění zjištěných nedostatků. Pokud student požadavky uvedené v podmínkách distančního zkoušení nebo požadavky zkoušejícího nesplnil, nebo jsou-li důvodné pochybnosti o tom, zda jsou splněny podmínky, zkoušku nelze zahájit.

Zkoušející na začátku zkoušky studenta upozorní na pravidla a podmínky v případě přerušení spojení, domluví záložní telefonní spojení a podobně.


Losování otázek

Otázky může losovat zkoušející, musí ale být zajištěna jeho nezpochybnitelnost. Měl by například ukázat, že sada otázek je kompletní, a losovat by měl před kamerou. Vhodnější je proto mít pro připravený důvěryhodný nástroj garantovaný fakultou.

Videonávod k jeho použití.


Průběh distanční zkoušky

Učitel ústně klade studentovi otázky, student okamžitě odpovídá. Při distančním zkoušení se obvykle neposkytuje čas na přípravu odpovědí, nebo je takový čas ve srovnání s prezenční zkouškou velmi krátký (např. 2 minuty). K tomu, že student odpovídá bez přípravy, musí zkoušející přihlédnout při dalším vedení zkoušky a jejím hodnocení.

V rámci distanční zkoušky také může učitel sledovat, jak student něco koná: např. provádění nějaké procedury (na simulátoru, na obrazovce), samostatné řešení příkladů, rozbor kazuistiky apod.

Po celou dobu učitel kontroluje obrazovku, video a audio studenta.


Zápis a protokol o zkoušce

O každé zkoušce musí dle předpisů vzniknout zápis, o státní zkoušce protokol. Je třeba jej vytvořit i při distančním zkoušení. Pokud se pořizuje elektronicky, má být v needitovatelném formátu (např. pdf). Doporučuje se postupovat dle standardních pravidel zhotovování zápisů či protokolů v rámci prezenčních zkoušek.

Nad rámec záznamů pořizovaných u prezenčních zkoušek je vhodné u distanční zkoušky zaznamenat

  •   že zkouška probíhala distančně,
  •   čas zahájení a ukončení zkoušky,
  •   pokud byla zkouška ukončena předčasně, informace o této skutečnosti, důvod, proč k předčasnému ukončení došlo (např. ztráta spojení), a způsob řešení (tzn. zda byl zkoušený klasifikován na základě proběhlé části, omluven z termínu, nebo zda byla zkouška ukončena pro podvodné jednání).

Ztráta spojení během distanční zkoušky

Pravidla a předpisy musí řešit, jak se postupuje při ztrátě spojení během distanční zkoušky. Pokud spojení není dostatečně kvalitní, může zkoušející rozhodnout, že zkoušku nezahájí, nebo ji předčasně ukončí. Pokud nastanou problémy se spojením v průběhu zkoušky, musí se zkoušející v první řadě pokusit o jeho obnovení. Může využít i telefonický kontakt, je-li dostupný. Pokud je spojení definitivně přerušeno, je obvykle v kompetenci zkoušejícího určit, zda dosavadní průběh zkoušky vedl k dostatečnému ověření znalostí.

Pokud zkoušející rozhodne, že na základě dosavadního průběhu může zkoušeného hodnotit, pořídí zápis o průběhu zkoušky a hodnocení zapíše obvyklým způsobem. Zkoušeného navíc informuje e-mailem.

Pokud není možné zkoušeného po ztrátě spojení ohodnotit, zapíše to zkoušející do zápisu o průběhu zkoušky. Termín zkoušky se v tom případě obvykle anuluje. I v tomto případě zkoušeného navíc informuje e-mailem.

Pravidla pro distanční zkoušení obvykle stanoví, že při opakovaném selhání technických prostředků nebo ztrátě spojení se zkouška musí uskutečnit prezenčně.

http://www.msmt.cz/vzdelavani/vysoke-skolstvi/moznosti-overovani-vysledku-uceni-a-kompetenci-distancni  Možnosti ověřování výsledků učení a kompetencí distanční formou (MŠMT)