Příprava na videokonferenci

S videokonferenčním nástrojem (viz Volba technických prostředků a práce s nimi) se v dostatečném předstihu a důkladně seznamte. Během výuky už nemůžete zkoušet, co které tlačítko udělá. Vyzkoušejte si videokonferenci nanečisto s někým z kolegů.

Stejně si vyzkoušejte, jak v průběhu videokonference budete pracovat se všemi ostatními nástroji (prezentace, sdílení dokumentů, kvízy a hlasování atd.). Počítejte s tím, že na první „osahání si“ nového nástroje budete potřebovat i několik hodin.

Pravidelně kontrolujte, že váš počítač je aktualizovaný. Rovněž software pro videokonference je třeba pravidelně aktualizovat. Kontrolu aktualizací nenechávejte až na čas těsně před výukou.

Zajistěte si klidné prostředí, kde nebude nikdo rušit. Dejte svému okolí jasně na vědomí, že učíte a nemáte být rušeni – pověste ceduli na dveře. Ztlumte telefon.

Zkontrolujte, co všechno kamera vidí. Za vámi by mělo být pozadí, které neruší. Většina videokonferenčních programů umožňuje pozadí rozostřit. Nenahrazujte pozadí členitými a pestrými obrázky či fotografiemi.

V rozvrhu si vyhraďte volný čas před začátkem výuky i po jejím skončení. Videokonferenci spusťte několik minut před plánovaným začátkem. Komunikujte se studenty, jako byste byli ve třídě.

Pokud to počet studentů a kapacita videokonferenčního systému umožňují, požádejte studenty, aby nechali zapnuté kamery. Studenti se zapnutou kamerou lépe spolupracují. Navíc vidíte jejich reakce na pokyny nebo výklad.

Nebojte se studenty požádat o technickou pomoc. Mnohdy mohou místo vás obsluhovat videokonferenci a další nástroje, které při výuce potřebujete.