Podpůrné technické/technologické přístupy k modifikacím v online výuce

Studující se sociálním/ekonomickým znevýhodněním by měli mít k dispozici technické vybavení a prostorové zázemí pro studium.

Potřebovat budou v závislosti na zvoleném nástroji: funkční počítač s reproduktory, mikrofonem, webovou kamerou, popřípadě plnohodnotně vybavený tablet či mobilní telefon. Student/ka musí mít též nainstalovaný příslušný software a zajištěné klidné prostředí, ve kterém nebude v průběhu výuky rušen/a. Univerzita by jim měla poskytnout potřebné pomůcky, pokud studujícím chybějí (např. zapůjčit notebook, zajistit internetové připojení), ale také poskytnout přístup na místa, kde je možné studovat (knihovny, studovny).

Pro usnadnění průběhu online výuky je žádoucí, aby si studenti/účastníci předem osvojili některé kompetence. Důležitá je zejména předchozí zkušenost s použitým nástrojem, zodpovědné chování (nesdělování osobních údajů a hesel) a nezatěžování systémů vkládáním objemných souborů.

V případě, že student/ka nebude mít odpovídající technické vybavení (např. notebook s videokamerou, mikrofonem a reproduktory, připojení k internetu) je možné pro eventuální zapůjčení kontaktovat informační a poradenské centrum dané univerzity.

Autor: Blanka Štefaničová