Podpůrné technické/technologické přístupy k modifikacím v online výuce

Zatímco běžnými kompenzačními pomůckami jsou studenti většinou vybaveni, neboť je potřebují pro svůj každodenní život (vozík, berle, ortézy, …), a nezřídka jsou také vybaveni i po stránce práce s technikou, je možné, že budou v této oblasti potřebovat ještě dovybavit potřebnými pomůckami.

Při využívání počítačů je u studentů s tělesným postižením kladen hlavní důraz na fyzický přístup – tj. adaptace klávesnice/myši (Valenta et al., 2014). Na trhu jsou k dostání klávesnice s redukovaným počtem kláves, zvětšenými klávesami, využívat se dají také kryty klávesnic pro vedení prstů. Myš může být standardní, ergonomická, velikostí malá či naopak zvětšená, vše dle individuálních potřeb studenta. Existují i myši ovládané trackballem (jakýmsi míčkem) či náhlavní myši ovládané výdechem (ty nacházejí uplatnění u studentů s těžším typem postižení).

Studenti dále s oblibou využívají tablety, skenovací pera (která převádějí tištěný text do elektronické podoby, např. do MS Word), digitální pera (ta zase převádějí do elektronické podoby rukou psaný text), diktafony, skenery, digitální čtečky knih.

Distanční výuka je nejčastěji realizována na platformách MS Teams, Zoom, Skype, Google Classroom či Moodle. Nelze říci, že by některá z uvedených platforem byla pro uvedenou skupinu studentů vhodnější než jiná, je však dobré nepřehltit studenty mnoha různými platformami a vybrat např. 1–2, a ty dále využívat. Toto pak platí i u studentů ostatních kategorií specifických potřeb.

Univerzity mnohdy umožňují bezplatnou zápůjčku elektroniky (či dalších pomůcek) studentům s postižením, je tedy vhodné, aby se student o této možnosti informoval přímo na své fakultě.

Autoři: Kristýna Janyšková, Simona Kostelanská, Ivan Kačur

Vhodně vybraná pomůcka může být klíčem k úspěšnému studiu, proto doporučujeme věnovat této oblasti dostatek prostoru.

Informace lze nalézt jak na fakultě, tak například na internetu.

Autoři: Kristýna Janyšková, Simona Kostelanská, Ivan Kačur