Distanční písemná zkouška bez dohledu

Distanční písemná zkouška může probíhat i s omezeným dohledem (například jen kontrola identity na začátku testu, bez kamery z boku apod.), nebo dokonce úplně bez dohledu. Nevýhodou takového přístupu je samozřejmě jeho napadnutelnost, a proto se méně využívá u sumativních zkoušek a zkoušek většího významu. Pro formativní testování však může být distanční testování bez dohledu zcela postačující. Jeho výhodou je snadnost a rychlost, s nimiž můžete formativní test nebo kvíz provést.

Podvádění u distančních písemných testů lze omezit:

Zkoušejte aplikaci znalostí, nikoli jen vybavení zapamatovaných faktů. Odpovědi na čistě znalostní otázky lze snadno najít vyhledávačem, opsat z knihy nebo taháku. Pokud zodpovězení úlohy vyžaduje hlubší porozumění nebo aplikaci znalostí, kniha ani Google nepomohou.

•    Použijte tzv. „open-book test“.

•    Snižujte motivaci k podvádění. Používejte distanční testy především jako zpětnou vazbu pro studenty, nikoli jako samostatný nástroj pro hodnocení. Studenti ovšem musí vědět, jaký je účel testu a jak s výsledkem testu pracujete.