Další doporučené přístupy studentům/další možnosti podpory

Doporučení pro vyučující: Buďte studentům oporou

Pokuste se podpořit i ty studenty, kteří si o podporu sami aktivně nezažádají, je možné, že se stydí, obávají se o citlivost informací o jejich zdravotním stavu anebo jen nevědí, na koho se mohou obrátit. Citlivě nabídnutá podpora může být v tomto případě klíčová, samozřejmě je však potřebné nabídnout ji ve správný čas, na správném místě a citlivým způsobem. Základem podpory je rovnocenný a důvěrný vztah a komunikace. Proto se nebojte přiznat, když něčemu nerozumíte, studenti váš přístup jistě ocení.

Autoři: Kristýna Janyšková, Simona Kostelanská, Ivan Kačur

Doporučení pro studenty: Největším odborníkem na svůj stav jste vy sami

Nebojte se své potřeby říct svému okolí nahlas. Jen Vy sami nejlépe víte, jak se cítíte, co potřebujete a co by vám mohlo pomoci. Uvidíte, že to vyučující či vaši spolužáci ocení.  Přeci jen se člověk může stydět, když má někomu nabídnout pomocnou ruku (nechce udělat nějaké faux-pas). Vzpomeňte si například, jak se cítíte, když na ulici potkáte nevidomého člověka. Dokážete mu sami od sebe nabídnout pomoc? Pravděpodobně je to pro vás těžké, stydíte se. Kdyby se na vás však sám obrátil a o pomoc požádal, zcela jistě mu rádi vyjdete vstříc, je to tak? A stejně tak je to i u vás.

Autoři: Kristýna Janyšková, Simona Kostelanská, Ivan Kačur