Zdravým životním stylem k větším akademickým úspěchům!

Akademický úspěch a zdravý životní styl

“Nikdo z nás si neužívá velkých úspěchů bez pevného zdraví.” – Napoleon Hill

Klíčová slova: zdravý životní styl, zdraví, úspěch, školní úspěšnost, akademický well-being, zdraví vysokoškolských studentů

Fyzické zdraví je absolutně klíčovým stavebním kamenem celkového zdraví studentů po celém světě a obrovským determinantem naší psychické pohody. Ti z nás, kdo se těší lepšímu zdraví, mají jednoduše tendenci častěji cvičit, méně kouřit a mají rádi svoji práci. Pokud váš ne moc dobrý zdravotní stav či vaše nezdravé chování negativně ovlivňují váš mentální well-being, jednoduché zastavení se a uvědomění si těchto problémů je ideální způsob, jak začít pracovat na zlepšení vašeho mentálního fungování.

Vztah mezi naším životním stylem a naším duševním zdravím je velmi komplexní. Výzkumy však nekompromisně upozorňují na silnou souvislost mezi tím, co jíme, jak moc fyzicky aktivní jsme, jak dobře spíme a jak se cítíme. A jak dobře rutinně se nám naše každodenní zvyky daří dodržovat. Jedna studie  zkoumající stresové faktory u studentů oboru učitelství na univerzitě v Ghaně (2020) vyhodnotila i tak zdánlivě nepatrný akt, kterým je pouhá změna stravovacích a spánkových návyků (u studentů se tak často děje v průběhu zkouškového období), jako jeden z nejsilnějších stresů, které dotazovaní studenti zažívají.

Nezdravá strava, nedostatek fyzické aktivity a nekvalitní spánek představují globální rizika pro zdraví celosvětové populace, silně ovlivňující i naši duševní pohodu. A naopak – zdravé stravovací návyky, adekvátní fyzická aktivita a dostatečný spánek jsou pro naše zdraví z dlouhodobého hlediska významně výhodné. Nejen že zamezují riziko rozvoje nepřenosných chronických onemocnění v pozdějším životě, ale také zlepšují naši schopnost přemýšlet, učit se a schopnost úsudku v našich každodenních životech.

Snažte se aplikovat osvědčené přístupy, kterými jsou například optimální výživa, adekvátní cvičení, redukce stresu a aktivní vyrovnávání se s náročnými životními situacemi, pozitivní sociální interakce či kvalitní spánek a vybudujte si pevné kognitivní zdraví. Vytvořte si svoji jedinečnou denní rutinu podporující vaše zdraví a snažte se ji dodržovat. Snít o velkých změnách je dobře, ale začněte pomalu. Postupným začleňováním malých a konkrétních změn do vašeho každodenního studentského života si postupně zvýšíte vaší životní spokojenost, podpoříte své kognitivní schopnosti, znásobíte své akademické úspěchy a výrazně posílíte svou psychickou pohodu.

Reference

  1. AMPONSAH, Kwaku Darko et al. Stressors and coping strategies: The case of teacher education students at University of Ghana. Cogent Education. Cogent OA, 2020, roč. 7, č. 1, s. 1727666. ISSN null. DOI: 10.1080/2331186X.2020.1727666.
  2. World Health Organization (2020), Healthy diet. [on-line] (cited June 27, 2021): https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet
  3. World Health Organization (2020), Physical activity. [on-line] (cited June 27, 2021): https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

STÁHNĚTE SI DOPORUČENÍ HARVARDOVY UNIVERZITY PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL A VYBUDUJTE SI SVŮJ WELL-BEING

  •   Klíčová slova: zdravá strava, pohyb, kvalitní spánek, zdravý životní styl, dlouhověkost, well-being
  •   Výzkumy Harvardovy univerzity ukazují, že ti z nás, kdo dodržujeme pět klíčových návyků – jíme zdravě, pravidelně cvičíme, udržujeme si zdravou tělesnou hmotnost, nepijeme příliš mnoho alkoholu a nekouříme – žijí o více než deset let déle než ti, kteří tato základní pravidla nedodržují. Dodržování těchto doporučení nám všem může pomoci nejen žít déle, ale také lépe. Na Harvardu bylo zjištěno, že dospělí středního věku dodržující těchto pět klíčových návyků žijí nejen déle, ale také bez chronických onemocnění, včetně diabetu mellitu 2. typu, kardiovaskulárních chorob a rakovin. Na tomto odkazu najdete zmiňovaného průvodce zdravým životem Harvardovy univerzity!
  •   https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2021/01/19/healthy-living-guide-2020-2021/

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI