Závěr

Předchozí text obsahuje velmi zhuštěné informace, které by samy o sobě vydaly na několik knih (a mnoho knih už o tomto tématu skutečně existuje). Jeho cílem nebylo nabídnout vám vyčerpávající přehled všech dostupných informací, ale spíše vás zkusit podnítit k zamyšlení, co během distanční výuky můžete zažívat jak jako studenti, tak i jako vyučující.

Je zřejmé, že stres a psychické obtíže na vysokých školách jsou časté a měli bychom jim věnovat pozornost. Studující se SP mohou navíc zažívat zvýšenou míru stresu, protože musejí řešit i přidružené problémy, které se jejich vrstevníků většinou netýkají. Stres má vliv na naše výkony a psychickou pohodu a může tedy ovlivňovat i naši schopnost zapojit se úspěšně do distanční výuky. Ta sama o sobě může být významně náročnější i proto, že online prostředí nás může více vyčerpávat. Výsledkem zvýšeného stresu a únavy pak může být i zvýšené procento času, který věnujeme prokrastinaci. Díky čemuž se můžeme dostat až do začarovaného kruhu stres-únava-prokrastinace-stres a tak dále. Porozumět účinkům a fungování stresu nám může pomoci být i sami k sobě více chápaví. Naše snížená výkonnost, únava nebo problém se soustředit totiž nemusí být dána leností nebo naší neschopností.

Velkou pozornost bychom tak měli věnovat strategiím, pomocí kterých stres zvládáme, tomu, zda jsou funkční a dlouhodobě udržitelné, zda nám pomáhají stresové situace řešit, nebo nám naopak stres ještě zvyšují. V souvislosti s tím je pak také důležité mít dostatečnou sociální oporu, která může mít významný ochranný efekt.

Pokud cítíte, že je toho na vás během distanční výuky moc, pociťujete některé z výše uvedených varovných příznaků nebo se jen potřebujete s někým poradit, je vždy dobrou možností obrátit se na poradenské centrum vaší univerzity, případně na pracoviště, které se věnuje studujícím se specifickými potřebami. Ne vždy jsou si studující (ale i vyučující) jistí, zda už daný problém je skutečně dostatečně závažný, aby bylo potřeba ho řešit, obávají se, že to řeší zbytečně a nechtějí pracovníky zatěžovat. Většinou však platí, že pokud už začnete zvažovat, že požádáte o pomoc, má to své opodstatnění. Pracovníci poradenských center by měli být připraveni vás případně i odkázat, pokud je potřeba obrátit se někam jinam.

Pokud máte pocit, že už byste možná pomoc potřebovali, je možné použít screeningové online testy, které připravili odborníci z dané oblasti – více na „Otestuj se“ – zde [1]. Na stejné stránce najdete i užitečné informace o psychickém zdraví a psychohygieně.

Dobrým začátkem může být i prozkoumání kvalitních online zdrojů, skvělá je v tomto ohledu například organizace Nevypusť duši – více zde. Naleznete zde například skvělé infografiky nebo tipy na relaxační cvičení. Stejně tak je možné využít i materiály a videa, které dali dohromady psychologové od Hasičů ČR – více zde nebo od Armády ČR – více zde.

Protože téma duševního zdraví je velmi aktuální, začínají také vznikat i první mobilní aplikace v českém prostředí, prozatím jsme zaznamenali například Nepanikař! – více zde, kterou vytvořila brněnská studentka VUT Veronika Kamenská společně se svými kolegy (Häckl, 2021). Nebo PPP – první psychická pomoc, kterou vytvořila pracovní skupina Českomoravské psychologické společnosti (dostupné pro Android zde).

Vždy je také možné anonymně kontaktovat některou z krizových linek, jako je například Linka Bezpečí, ta je určena i studentům VŠ až do 26 let – více zde nebo linka První psychické pomoci – více zde. V rámci krajů však existují i další oblastní linky, někdy může být výhodnější obracet se na ně, protože vás mohou lépe odkázat na další péči v daném kraji.

V neposlední řadě, pokud se rozhodnete vyhledat psychologickou nebo jinou pomoc mimo univerzitu, může být dobrým pomocníkem rozcestník od Nevypusť duši – více zde nebo nově vzniklá databáze terapeutů – více zde.

Rádi bychom se zde vyhnuli tomu, že se všemi psychickými problémy je nutné navštěvovat psychologa, psychiatra nebo jiného odborníka na duševní zdraví. Mnoho problémů a obtíží jistě zvládnete sami, případně s dopomocí knih, videí či webových stránek. Na druhou stranu některé situace už odbornou pomoc vyžadují a její oddalování často prohlubuje naše problémy, až se z původně malé obtíže může stát problém ovlivňující celý náš život. Řešit něco, když už to takzvaně „hoří“, většinou znamená, že to bude vyžadovat delší a intenzivnější řešení.


Autor: Anna Vozková