Rámec našeho zdraví a aktivní podpora mentálního well-beingu

Dimenze zdraví

“Duševní zdraví není cíl, ale proces. Nejde o to kam jedete, ale jak řídíte.“ – Noam Spencer, Ph.D.

Klíčová slova: zdraví, celkový well-being, rámec celkového zdraví, duševní zdraví, fyzické zdraví, emoční zdraví, zdraví vztahů, duchovní zdraví, životní prostředí, pracovní zdraví, duševní zdraví, finanční zdraví

Jednou z největších překážek efektivního učení, které v současnosti čelíme, je malá vybavenost studentů dovednostmi, které by jim pomohly udržet si duševní pohodu. To je přirozeně i problémem, se kterým se potýkáme ve vysokoškolském prostředí. Univerzity po celém světě v souvislosti s pandemií COVID-19, ale i vzhledem k obecným trendům ve vzdělávání, které zde byly před pandemií, částečně přesouvají výuku do režimu distančního vzdělávání. Hlavním zaměřením pro zlepšení akademického well-beingu se proto stává aktivní posilování celkového zdraví vysokoškoláků, včetně péče o jejich duševní zdraví v průběhu distanční výuky, která aktivně ovlivňuje nejen školní úspěšnost, ale také celkovou životní spokojenost studentů.

Jedna severoamerická studie hodnotila spokojenost se životem a míru pociťovaného stresu u vysokoškoláků na Barbadosu. Zjištění ukázala, že vyšší úroveň pociťovaného stresu souvisela s nižší úrovní životní spokojenosti respondentů. Hlavními předpoklady životní spokojenosti studentů přitom bylo prostředí, ve kterém bydleli, celkové univerzitní zázemí a zmiňovaný pociťovaný stres.

Můžeme jako studenti distančního vzdělávání za pomocí poznatků moderní vědy posílit své zdraví a naši duševní pohodu? Odpověď zní jednoznačně ano. Seznamte se s jednotlivými položkami duševního zdraví a podpořte svou tělesnou a duševní pohodu uvedenými tipy a aktivitami podložené výsledky současných studií, které můžete začlenit do svého každodenního života ještě dnes.

Obrázek č. 3 Dimenze well-beingu nadesignované autory vycházející z originálního rámcového pojetí Harvardovy univerzity a centra David S. Rosenthala pro podporu wellness a zdraví Health (Kočí & Donaldson; 2021)

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Fyzický well-being

Jednou z nejdůležitějších částí systému celkového well-beingu je fyzický well-being. Fyzická pohoda má zásadní podíl na celkové pohodě, která přímo ovlivňuje nejen naše dlouhodobé zdraví, ale i to, jak se v tento daný moment cítíme. Významné aspekty fyzického zdraví zahrnují pohybovou aktivitu, správnou výživu, spánek, bezpečné sexuální chování a zdravé rozhodování v oblasti užívání návykových látek. Pamatujte, že péče o fyzickou pohodu a sladění tělesných potřeb napomáhá fyzickému zdraví a zároveň významně přispívá vaší i naší emoční pohodě, intelektuální pohodě a pohodě našich vztahů.

Pečujte o svou fyzickou pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

Pohyb
My všichni obecně, ale studenti obzvlášť sedáváme při učení dlouhé hodiny u počítače či u knih. Pečujte proto o své tělo i mozek a co nejvíce se hýbejte. Nejlépe si vytvoříte, ale i udržíte, pohybový režim tak, že si najdete pohybovou aktivitu, která vás bude bavit! Vyzkoušejte různá cvičení a pohybové aktivity a uvidíte, co vám vyhovuje nejlépe.

Možný přínos

  •   Snížení celkového stresu a stresu souvisejícího se školou.
  •   Získáváte energii pro každodenní život i pro vaše studium.
  •   Udržujete si zdravou váhu.
  •   Zlepšíte si paměť, schopnost soustředit se a tím podpoříte svůj výkonnost nejen v akademickém prostředí!
  •   Zkvalitníte si spánek. Po lepším spánku vždy následuje lepší školní den.
  •   Zlepšíte si náladu a sebevědomí, což může být pro vaše studium jedině prospěšné.

STÁHNĚTE SI DOPORUČENÍ HARVARDOVY UNIVERZITY PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL A BUDUJTE SVŮJ WELL-BEING

  •   Klíčová slova: zdravá strava, pohyb, kvalitní spánek, zdravý životní styl, dlouhověkost, well-being
  •   Výzkumy Harvardovy univerzity ukazují, že ti z nás, kdo dodržujeme pět klíčových návyků – jíme zdravě, pravidelně cvičíme, udržujeme si zdravou tělesnou hmotnost, nepijeme příliš mnoho alkoholu a nekouříme – žijeme o více než deset let déle než ti, kteří tato základní pravidla nedodržují. Dodržování těchto doporučení nám všem může pomoci nejen žít déle, ale také lépe. Na Harvardu bylo zjištěno, že dospělí středního věku dodržující těchto pět klíčových návyků žijí nejen déle, ale také bez chronických onemocnění, včetně diabetu mellitu 2. typu, kardiovaskulárních chorob a rakovin. Na tomto odkazu najdete zmiňovaného průvodce zdravým životem Harvardovy univerzity!
  •   https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2021/01/19/healthy-living-guide-2020-2021/

PROHLÉDNĚTE SI POHYBOVÁ DOPORUČENÍ SVĚTOVÉ ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACE Z ROKU 2020 ZDE:

  •   Klíčová slova: pohybová aktivita, pohoda, duševní zdraví, pohybová doporučení, tělo a mysl, kognice, doporučení, prevence stresu, pravidelná pohybová aktivita, zdraví studentů
  •   Pohybová doporučení Světové zdravotní organizace týkající se fyzické aktivity a sedavého způsobu života nám poskytují doporučení v oblasti veřejného zdraví založené na důkazech pro všechny naše obyvatele: děti, mladistvé, dospělé a starší dospělé. Doporučení poskytují rady ohledně množství fyzické aktivity (frekvence, intenzita a doba trvání) potřebné k tomu, aby nám přinesla významné zdravotní výhody a zmírnila zdravotní rizika. Poprvé jsou doporučení vztahující se k souvislostem mezi sedavým chováním a zdravotními následky poskytována i dílčím populačním skupinám, kterým jsou těhotné ženy a ženy po porodu, občané trpící chronickými onemocněními či občané s různým typem zdravotního postižením.

Výživa
Jako studenti někdy šetříme časem, abychom se mohli učit a studovat tak, že odbydeme přípravu našeho jídla. Často také jíme ve spěchu, což obvykle vede i k tomu, že si vybíráme jídla, která nejsou zdravá. Aby mohlo podat ty nejlepší výsledky, vaše tělo si zaslouží výživné a kvalitní palivo. Zaměřte se na potraviny, které vašemu tělu dodají dostatek živin a zkuste si vědomě spojovat výživu s pocity spokojenosti, sounáležitosti a hojnosti. Pamatujte, že pečlivým výběrem zdravých potravin a vnímáním vlastního těla zjistíte, co konkrétně vám a vašemu tělu nejvíce vyhovuje. Potraviny, které jíme, ovlivňují nejen naše fyzické zdraví, ale i naše emoční a duševní zdraví. A mimo to správně vyvážená strava významně přispívá i k našim dobrým akademickým výsledkům. Dopřejte si kvalitní stravu a užijte si benefity, které vám správné stravování přinese.

Možný přínos

  •   Budete mít více energie na studium a větší radost ze života.
  •   Udržíte si zdravou váhu.
  •   Zlepší se vám pleť, nehty a přestanou vám padat vlasy.
  •   Snížíte si riziko srdečních chorob a rakoviny.
  •   Zvýší se vám výkonnost při studiu.
  •   Zlepší se vám nálada a vaše sebevědomí.

STÁHNĚTE SI SVÉHO PRŮVODCE ZDRAVÝM STRAVOVÁNÍM, VYVINUTÉHO HARVARDOVOU UNIVERZITOU – ŠKOLOU VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ A ZAČNĚTE SI BUDOVAT ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, KTERÝ VÁM BUDE VÝBORNÝM POMOCNÍKEM V PRŮBĚHU CELÉHO VAŠEHO STUDIA.

  •   Klíčová slova: zdravá strava, cvičení, dobrý spánek, zdravý životní styl, dlouhověkost, pohoda
  •   Jezme opravdové jídlo. To je základní poslání dnešní moderní výživy. Naše znalosti o výživě uzavírají pomyslný kruh, kdy se vracíme zpět ke konzumaci jídla, které se co nejvíce blíží formě, ve které ji příroda připravila. Na základě solidních dat současné vědy o výživě popisuje Harvardova univerzita v tomto speciálním reportu podporujícím zdraví, tedy v Průvodci zdravím stravováním ověřené strategie, výživové tipy a recepty, které vám pomohou si nejen lépe vybrat stravu, ale dokument také podrobně popisuje, jak si pomocí stravy budovat optimální zdraví.
  •   https://www.health.harvard.edu/nutrition/a-guide-to-healthy-eating-strategies-tips-and-recipes-to-help-you-make-better-food-choices

VYUŽÍVEJTE TALÍŘE ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ, VYVINUTÉHO HARVARDOVOU UNIVERZITOU – ŠKOLOU VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ A ZAČNĚTE SI BUDOVAT ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, KTERÝ VÁM BUDE VÝBORNÝM POMOCNÍKEM V PRŮBĚHU CELÉHO VAŠEHO STUDIA.

Spánek
Studium a učení nás opravdu vyčerpává. Dobíjejte baterky kvalitním spánkem a naučte se si pravidelně dělat čas na odpočinek. Je to rozumná investice, a to nejen pro studenty. Díky pravidelnému spánku v délce sedmi až osmi hodin se vám zbystří úsudek a budete rozhodně lépe připraveni zvládnout i náročnější den.1

Možný přínos

  •   Získáte více energie na školní aktivity, které vás čekají.
  •   Zlepšíte si paměť, schopnost soustředit se a schopnost se rozhodovat.
  •   Udržíte si zdravou váhu.
  •   Zlepší se vám výkonnost, což může být zejména při studiu velká výhoda.
  •   Snížíte si hladinu stresu a dobrým spánkem mu i předcházíte.
  •   Zlepší se vám nálada, což je pro studenty vždycky výhra!

ZKUSTE SI OSVOJIT SPRÁVNÉ NÁVYKY VEDOUCÍ KE KVALITNÍMU SPÁNKU A NAUČTE SE VÍCE OD DIVIZE HARVARDOVY UNIVERZITY PRO ZDRAVÝ SPÁNEK.

  •   Klíčová slova: zdraví, spánek, well-being, prevence, lepší výkon, lepší nálada, kognice
  •   Každý potřebujeme ke zdraví zdravý spánek. Zjistěte více o tom, co nám nedává spát, začněte řešit problémy se spánkem a zhodnoťte své spánkové potřeby – jinými slovy, dopřejte si dnes večer dobrou noc!
  •   http://healthysleep.med.harvard.edu/need-sleep/

Reference

  1. ALLEYNE, Mary, Philmore ALLEYNE a Dion GREENIDGE. Life Satisfaction and Perceived Stress Among University Students in Barbados. Journal of Psychology in Africa. Routledge, 2010, roč. 20, č. 2, s. 291–297. ISSN 1433-0237.
  2. David S. Rosenthal Center for Wellness and Health Promotion at Harvard University Health Services (2021). Your wellbeing.  [7/10/2021; on-line] available at: https://wellness.huhs.harvard.edu/your-wellbeing

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson  CUNI


Environmentální well-being

Další důležitou částí systému celkového well-beingu je environmentální well-being. Ta se vyznačuje životním stylem cenícím si vztahů mezi jednotlivci, vztahů se společností a prostředím kolem nás. A to jak v našem osobním prostoru, tak i v rámci vysokoškolského prostředí. Well-being každého z nás je ovlivněna prostředím, ve kterém žijeme a zároveň i my máme vliv na prostředí, ve kterém se vyskytujeme. V rámci péče o environmentální well-being je důležité naučit se přijímat svou zodpovednost za ochranu Země a vést takový životní styl, který umožňuje zachovat přírodní prostředí a jeho zdroje zdravé.

Pečujte o svou environmentální pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Recyklujte. Využívejte aktivně nádob na tříděný odpad umístěných v budově univerzity.
  •   Pokud to půjde, jezděte na kole nebo choďte pěšky. Díky pravidelné fyzické aktivitě nejenže snížíte svou osobní míru produkovaných emisí, ale zároveň posílíte vaše kognitivní funkce.
  •   Používejte co možná nejčastěji opakovaně použitelné sáčky a láhve na vodu.
  •   Sledujte svou spotřebu vody.
  •   Choďte na farmářský trh, kupujte si lokálně vypěstované potraviny a podpořte místní chovatele a pěstitele.
  •   Vypínejte světla a elektroniku, kdykoli je nepoužíváte. Jděte příkladem svým spolužákům.
  •   Odpojte zařízení, pokud se zrovna nepřipravujete do školy.
  •   Darujte nepoužívané oblečení.

Možný přínos

  •   Snížení vlastní uhlíkové stopy na Zemi.
  •   Malé změny vedou k velkým změnám důležitým pro zachování našeho životního prostředí.
  •   Ušetříte peníze, což se studentům vždy hodí.
  •   Budete mít dobrý pocit z toho, jak vedete svůj život a ještě budete pozitivním příkladem pro své spolužáky.
  •   Místní potraviny, které se naučíte konzumovat jsou čerstvější a výživnější.

RÁDI BYSTE PŘISPĚLI K OZDRAVĚNÍ NAŠEHO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, ALE NEVÍTE JAK? NASBÍREJTE INSPIRACI NA WEBU MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ZDE:

  •   Klíčová slova: zdraví, well-being, environmentální well-being, prevence, podpora
  •   Podívejte se do kalendáře akci a navštivte plánované kurzy, pravidelně pročítejte zpravodaj MŽP či nastudujte legislativu a plánované kampaně.
  •   https://www.mzp.cz/

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Pracovní well-being (HARVARD)

Pro většinu z nás zahrnuje hledání té správné profese přípravu v podobě vzdělání, určitou míru rozhodování, potřebu získat zkušenosti a přemýšlení nad tím, co chceme vlastně dělat. Další důležitou částí systému well-beingu je práce, ve které uplatňujeme naše dovednostmi a která zároveň koreluje s našimi hodnotami. Práce, která nás baví, umožňuje nám růst a dává nám pocit naplnění v každodenním životě. Důležitou součástí profesní pohody jsou cíle a ambice, naše spokojenost v práci a pocity smysluplnosti a naplnění, které nám práce přináší.

Pečujte o svou profesní pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Uvědomte si, co vám v životě přináší radost a smysl. Sepište si to na papír. Souvisí to nějak s vaším studiem? Víte jak?
  •   Využijte nějakou novou pracovní příležitost a pozorujte co vás baví. Nebo se zapojte do dobrovolnické činnosti, která vám poskytne příležitost vyzkoušet si v praxi, zda vás opravdu to, co byste rádi dělali bude bavit či nikoliv!
  •   Buďte otevření a v rámci vašeho studia se snažte vyzkoušet co nejvíc různých aktivit a činností!
  •   Zúčastněte se stáží nebo nějakého výzkumů. Podívejte se, jaké možnosti vám vaše univerzita nabízí!
  •   Využijte konzultačních služeb pro výběr budoucího povolání, které vaše univerzita poskytuje, a kterým může být například kariérní poradenství!

Možný přínos

  •   Udržování rovnováhy mezi školou (potencionálně prací) a osobním životem.
  •   Naučíte se pozorně sledovat vaše pocity spokojenosti a vaši vnitřní motivaci.
  •   Otevřete si dveře k novým možnostem, které se netýkají pouze školy.
  •   Objevte své schopnosti a zájmy!
  •   Začnete si uvědomovat, kdy prožíváte pocity, že to, co děláte stojí za to a má to cenu. Zeptejte se sami sebe, při jakých aktivitách tyto pocity zažíváte? Jak to souvisí s vaším studiem?

NEJSTE SI JISTI S TIM, CO CHCETE VLASTNĚ V ŽIVOTĚ DĚLAT? TO JE NAPROSTO V POŘÁDKU! UNIVERZITY POSKYTUJÍ PRO SVÉ STUDENTY KARIÉRNÍ PORADENSTVÍ. PROSTUDUJTE SLUŽBY KARIÉROVÉHO PORADENSTVÍ POSKYTOVANÝCH VAŠÍ UNIVERZITOU! JAKÉ PORADENSTVÍ NABÍZÍ UJEP SE PODÍVEJTE ZDE.

  •   Klíčová slova: profesní pohoda, zdraví, kariéra, pomoc, podpora, budoucnost
  •   Naleznete zde praktické informace související se zaměstnáním, odkazy na různé články a informace o tématech BP/DP, které podniky studentům nabízejí ke zpracování. Získáte zde novinky o plánovaných akcích souvisejících s kariérou a přehled nabídek pracovních příležitostí, brigád, praktických stáží či trainee programů.

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Finanční well-being (HARVARD)

Další důležitou částí systému celkového well-beingu je finanční well-being, tedy schopnost rozhodovat se uvědoměle v oblasti financí. Finanční zdraví zlepšíme, pokud se naučíme rozlišovat mezi svými potřebami a touhami, pokud budeme žít v rámci svých finančních možností a pokusíme se naplňovat naše krátkodobé a dlouhodobé finanční cíle, které jsme si stanovili jak v osobním životě, tak i ve v rámci našeho studentského životního stylu.

Pečujte o svou finanční pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Sledujte a kontrolujte pravidelně své výdaje. Neschovávejte hlavu před tím, jak a za co utrácíte peníze. Opravdu si udržujte dobrý přehled o svém bankovním účtu. Zkuste si třeba zapisovat své týdenní výdaje. Zapojte svou tvořivost, výdaje můžete zaznamenávat do mobilu do poznámek, nebo si je můžete každý večer napsat na kus papíru. Funguje to lépe, než se může zdát.
  •   Začněte s malými změnami, které vám pomohou ušetřit a které se časem sčítají (např. si udělejte kávu doma, než abyste si ji kupovali ve školní kavárně; přineste si vlastní svačinu nebo si doma připravte oběd mezi jednotlivými on-line semináři).
  •   Než vyrazíte na nákup, zkontrolujte si, co už máte doma. Sepište si potraviny, které opravdu potřebujete a ještě před odchodem do obchodu si stanovte, maximum, kolik míníte utratit peněz.
  •   Než něco neplánovaně koupíte, zeptejte se sami sebe, zda to opravdu potřebujete.
  •   Otevřete si spořicí účet a automaticky tam každý měsíc odkládejte drobnou částku nebo částku, kterou si coby student můžete dovolit.
  •   Nebojte se ptát na studentské slevy!

 Možný přínos

  •   Naučíte se dosahovat svých osobních finančních cílů.
  •   Pokrátíte své případné dluhy.
  •   Snížíte svůj finanční stres, což může být zejména pro studenty velice užitečné.
  •   Budete mít své finance pod kontrolou a v bezpečí.
  •   Začnete spořit.

JSTE VE FINANČNÍ TÍSNI? MNOHÉ UNIVERZITY FINANČNĚ PODPORUJÍ SVÉ STUDENTY PROSTŘEDNICTVÍM STIPENDIÍ. PROSTUDUJTE ZÁKLADNÍ DRUHY STIPENDIÍ POSKYTOVANÉ VAŠÍ UNIVERZITOU! JAKOU PODPORU NABÍZÍ UJEP? PODÍVEJTE SE ZDE:

  •   Klíčová slova: finanční well-being, zdraví, finanční pomoc, podpora, finance, studentské půjčky
  •   UJEP poskytuje svým studentům finanční podporu v podobě stipendií. Ta mohou mít různé podoby a jsou používána v různých situacích – například jako sociální dávka, je-li student v obtížné situaci či třeba jako hmotná pochvala za mimořádně kvalitní výsledky v nejrůznějších činnostech spjatých se studiem. Podle druhu jsou stipendia buď jednorázová nebo se pravidelně opakují.
  •   https://www.ujep.cz/cs/financni-podpora

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Spirituální well-being (HARVARD)

Další důležitou částí systému well-beingu je spirituální well-being vycházející z víry, našich přesvědčení, naděje, našich osobních hodnot, etiky nebo morálních zásad, které dávají našemu životu smysl a nám důvod, proč žít.  O spirituální well-being lze pečovat a pěstovat ho například modlením, meditací, trávením času v přírodě, aktivním nasloucháním při komunikování s druhými a také sebereflexí a reflexí vlastního života.

Pečujte o svou spirituální pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Pište si deník a zapisujte si do něj zážitky ze svého osobního a studentského života.
  •   Snažte se strávit co nejvíce času v přírodě. Užijte si čas, který trávíte bez monitorů a obrazovek.
  •   Vyzkoušejte meditaci a rozvíjejte svou schopnost vnímat.
  •    Je-li to pro vás zajímavé, zajděte si na bohoslužbu.

Možný přínos:

  •   Uvědomění si důvodu, proč děláme to, co děláme a odkrytí smyslu svého studijního a osobního života.
  •   Odolnost vůči stresu ve škole i v osobním životě.
  •   Vyjasnění si hodnot, jakými se v životě řídit.

PODPOŘTE SVOU SPIRITUÁLNÍ POHODU TECHNIKOU PSANÍ DENÍKU. ZDE NALEZNETE RADY A TIPY OD KALIFORNSKÉ UNIVERZITY V BERKELEY:

  •   Klíčová slova: žurnalistika, zdraví, pohoda, kvalita života, smysl, deník, psaní deníku
  •   Výzkumy ukazují, že pravidelné psaní deníku a žurnalistika významně podporují naše prožívání štěstí a pohody, zvyšují naší vnitřní motivaci a díky psaní našich myšlenek na papír vnímáme překážky spíše jako výzvu, než-li jako hrozbu. To významně zvyšuje šance na náš budoucí úspěch. Mezi různými zkoumanými faktory, od nabízené pomoci od kolegy až po slovní povzbuzování a podporu, bylo dosažení smysluplného pokroku vyhodnoceno jako nejzásadnější prediktor našeho dobrého pracovního dne. Zjistěte více informací na téma psaní a vyzkoušejte si psaní deníku třeba hned teď.
  •   https://greatergood.berkeley.edu/article/item/do_this_in_the_afternoon_for_a_better_workday#thank-influence

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson  CUNI


Well-being vztahů

Další důležitou součástí systému well-beingu je vztahový well-being zaměřující se na budování a udržování smysluplných vztahů se sebou samým a s jedinci kolem nás. S našimi pracovními skupinami a celou komunitou. Vztahové zdraví se rozvíjí interakcemi a budováním vzájemných vazeb s ostatními. Naše vybudovaná síť vztahů založená na podporujících vztazích nejen v osobním životě, ale i v našem školním prostředí nám pomáhá navodit pocit bezpečí a spokojenosti.

Pečujte o svou vztahovou pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Udělejte si čas, abyste lépe poznali sami sebe. Přemýšlejte o tom, čemu a v co věříte, jaké vyznáváte hodnoty a jak to vše souvisí s vaším studiem.
  •   Připojte se k nějakému vysokoškolskému spolku nebo k organizaci.
  •   Aktivně se účastněte studijních skupin.
  •   Snažte se zůstat v kontaktu s rodinou, s přáteli, se spolužáky a s vašimi učiteli.
  •   Je-li to možné, věnujte se nějaké dobrovolné činnosti.
  •   Udržujte rovnováhu mezi školou a vaším společenským životem!

Možný přínos:

  •   Pocit začlenění a sounáležitosti.
  •   Podpora v těžkých časech během života i na škole.
  •   Osobní rozvoj a větší sebevědomí. Budete spokojenější sami se sebou.
  •   Lepší komunikační schopnosti, které budou prospěšné vašemu pohodovějšímu studiu.
  •   Umění řešit spory.

DISTANČNÍ STUDIUM VŮBEC NEMUSÍ BÝT OSAMĚLÉ! KAŽDÁ VYSOKÁ ŠKOLA NABÍZÍ SVÝM STUDENTŮM MOŽNOSTI ZAPOJIT SE DO RŮZNÝCH STUDENTSKÝCH SPOLKŮ. NAJDĚTE SI TEN SVŮJ A PŘIPOJTE SE K NÁM!

  •   Klíčová slova: well-being, stress, stress management, vztahy, vztahový well-being, studentské spolky
  •   Zajímá vás přehled studentských spolků na UJEP? Podívejte se na studentský život na UJEP zde.

Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Intelektový well-being

Další důležitou součástí systému našeho celkového well-beingu je intelektuální pohoda.  Ale nebojte se, nejedná se o žádnou zkoušku vaší inteligence, ani vás nebude nikdo známkovat. Spíše se bavíme o intelektuální transformaci a o nových způsobech získávání vědomostí. Stejně jako fyzické a emoční zdraví, i intelekt totiž vyžaduje určitou péči. Intelektuální pohoda se vyznačuje aktivním osvojováním si a používáním kritického myšlení, využíváním konstruktivního myšlení, vizualizace, podněcování sami sebe ke zvědavosti, k řešení problémů a ke tvořivost. Důležité je zmínit, že intelektuální pohoda není vázána pouze na dobu našeho studia. Naopak, intelektuální pohoda musí být udržována a pěstována po celý život.

Pečujte o svou intelektuální pohodu s níže uvedenými tipy vycházejícími z rad Centra Davida S. Rosenthala na podporu duševní pohody a zdraví (CWHP) při Harvardově univerzitě upravenými pro životní styl studentů (Kočí & Donaldson, 2021):

  •   Zajděte se podívat na nějakou výuku mimo váš studijní obor nebo mimo vaše obvyklé zájmy.
  •   Čtěte si, ale jen tak, pro zábavu. Nezaměřujte se jen na vědeckou literaturu. Přečtěte si nějaké drama, fantasy, beletrii, historickou prózu nebo cokoliv, na co máte právě náladu.
  •   Najděte si seminář nebo konferenci o něčem, o čem toho moc nevíte.
  •   Zajděte si do divadla, na výstavu, do muzea nebo na kolektivní čtení poezie.
  •   Polemizujte s někým ze spolužáků, nebo z přátel i mimo školu o nějakém vybraném tématu (a respektujte přitom i jeho/její názor).
  •   Zkuste se naučit další jazyk.
  •   Luštěte křížovky a různé hádanky.
  •   Je-li to možné, neváhejte a připojte se k nějakému výzkumnému projektu.

Možný přínos:

  •   Lepší kognitivní dovednosti.
  •   Širší spektrum přijímaných podnětů.
  •   Rozvoj vašich osobních hodnot a názorů!
  •   Otevřenost a respekt vůči jiným názorům.
  •   Jasnější uvažování.

ZÁLEŽÍ TI NA TVÉM MOZKU? NÁM NA NĚM TAKÉ ZÁLEŽÍ!

  •   Klíčová slova: intelektuální well-being, zdraví, well-being, intelekt, kritické myšlení, konstruktivní myšlení, vizualizace, kreativita, řešení problémů
  •   Vyzkoušejte si, co všechno vaše mysl dokáže. Zlepšete si paměť, podpořte svou schopnost soustředění a zbystřete své myšlení! Stáhněte si aplikaci cílenou na trénink lidského mozku.
  •   https://www.lumosity.com/train/turbo/odp/1/start

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson  CUNI