Přístupy studentů – jak se na výuku připravit, o co a jak žádat, co pomáhá ve výuce, jak na zpracování úkolů ve výuce i pro atestování, jak na atestování
Doporučení studentům
- nechte si vypracovat funkční diagnostiku, se zprostředkováním služeb vám pomůže vaše fakultní kontaktní osoba;
- na základě zkušeností z předchozích studií jasně a slušně formulujte své požadavky směrem k vyučujícím;
- vhodná forma digitalizace studijních materiálů či zpřístupnění online výuky prostřednictvím programů nemusí být pro všechny vyučující přístupná. Formáty, které potřebujete k úspěšnému studiu, můžete konzultovat buď s vyučujícím, nebo s digitalizačním pracovištěm, kde vám poradí nebo vaše studijní materiály přímo digitalizují.
Služba digitalizace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením
Materiály jsou zpracovávány na základě Pravidla pro poskytování příspěvku a dotací veřejným vysokým školám Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle Metodiky k úpravám elektronických textů pro zrakově postižené čtenáře.
O digitalizaci žádáte na základě povinné či doporučené studijní literatury. Materiál k digitalizaci přinese studující sám/sama nebo se na jeho zapůjčení domluví s pracovníky střediska. Titul je vždy připravován v co nejkratším možném termínu. Přesto doporučujeme vzhledem k náročnosti digitalizace zadávat požadavky co nejdříve. Lhůty se běžně pohybují od řádu dnů (v případě krátké předlohy či převodu do formátu PDF) až po řády měsíců (v případě textů rozsáhlých nebo po formální a obsahové stránce velmi komplexních, příp. špatně dostupných).
Součástí digitalizace je také proces adaptace původní předlohy, tedy soustava takových redakčních úprav, v jejichž důsledku bude elektronický zdroj smyslově přístupný cílové skupině, a to při udržení co největší informační hodnoty předlohy.
Příprava elektronického dokumentu může mít s ohledem na povahu předlohy a požadavky uživatele několik podob (z konkrétní použité také pramení časová náročnost celého procesu).
Další podpůrné služby pro studenty se zrakovým postižením:
- braillský tisk (možný také soutisk – černotisk + Braillovo písmo);
- černotisk/barevný tisk;
- zvětšování textových materiálů;
- vazba tištěných materiálů (kroužková vazba);
- konzultace pro práci se studijním systémem, vyhledávání v knihovních databázích;
- kurzy práce s výpočetní technikou a platformami pro distanční výuku;
- tyflografický tisk na fuseru – hmatový termotisk;
- studovna – možnost práce se speciálními softwary (JAWS, Zoomtext, NVDA);
- informační a poradenské služby pro studentky a studenty.
Autoři: Pavlína Šumníková, Lenka Dobešová