Příprava na synchronní výuku

  1. Přečtěte si pokyny od vyučujícího s předstihem. Zkontrolujte, že máte nainstalované všechny nástroje, které budete potřebovat.

  2. Udržujte počítač, videokonferenční programy a další software aktualizované.

  3. Zkontrolujte, že vám funguje kamera, mikrofon a reproduktory. Více v kapitole Kontrola technických prostředků.

  4. Pro připojení najděte klidné prostředí. Nejlepší je místnost, kde budete po dobu výuky sami. Zařiďte, že vás nikdo nebude rušit – dejte např. ceduli na dveře. Ztlumte zvonění telefonu.

  5. Vyučujícímu i vašim kolegům je příjemnější, pokud vám vidí do tváře. Je-li to možné, mějte zapnutou kameru. Vždy byste měli mít zapnutou kameru, když mluvíte. Pokud to z jakéhokoli důvodu nejde, omluvte se ostatním.

  6. Budete se cítit lépe, pokud před začátkem výuky upravíte své okolí a za vámi bude neutrální, málo členité pozadí – např. zeď nebo závěs.

  7. Ve videokonferenčním programu zapněte filtr, který pozadí rozostří. Nenahrazujte skutečné pozadí křiklavými obrázky nebo animacemi – rušili byste ostatní. Pamatujte ale, že při zkoušení musí být všechny filtry pozadí vypnuty.

  8. Do konference vstupujte s vypnutým mikrofonem. Zapínejte jej, jen když máte slovo.

  9. Připravte si papír a tužku. Uvařte si čaj nebo kávu.

  10. Připojte se včas, nejlépe s malým předstihem. I když jste jen ve virtuální místnosti, chovejte se podobně jako v posluchárně nebo seminární místnosti. Komunikujte s ostatními, pozdravte je při příchodu a při odchodu. Stejně jako v posluchárně můžete čas před začátkem i po skončení výuky využít k neformální komunikaci. Během výuky ale nerušte – odolejte pokušení, které nabízí soukromý chat.

  11. Pokládejte otázky. Kdykoli je něco nejasného, nebo vás cokoli zajímá, přihlaste se o slovo a zeptejte se, nebo napište otázku do chatu. Nebojte se, že byste vypadali hloupě – právě naopak. Ostatní jsou na tom stejně jako vy, jen se stydí zeptat. Kromě toho, formulace otázky je aktivní činnost, která vám při učení hodně pomůže.