Předmluva a poděkování autorskému teamu

Klíčová slova: výzkum, postupy založené na důkazech, online vzdělávání, distanční vzdělávání, duševní zdraví, pozitivní zdraví, akademický well-being

Obrázek č. 1 Přístup založený na důkazech překlenující propast mezi výzkumem a praxí (Kočí & Donaldson, 2021)

Jakkoli by se mohlo zdát neobvyklé začínat předmluvu obrázkem, chtěli bychom vám hned v úvodu představit hlavní charakteristiku předkládaného metodologického materiálu. V rámci podpory akademického well-beingu se předložené materiály zaměřují na edukaci v oblasti zdraví ve všech jeho rovinách – v rovině fyzické, psychické a sociální, s věnováním zvláštní pozornosti mentálnímu zdraví vysokoškolských studentů. Důraz je kladen na aplikaci nejnovějších poznatků vědy, doporučeních zahraničních univerzit a praktické využití ověřených postupů, které podporují nejen váš celkový well-being, ale v důsledku také pozitivně ovlivňují vaše studijní výsledky.

Infografika znázorňuje filozofii předkládaného edukačního materiálu. Ruce uprostřed znázorňují současné vědecké důkazy, které výzkum v oblasti zdraví a duševní pohody přináší společnosti. Žárovka na levé straně odkazuje na náš záměr vybrat hlavní myšlenky a zjištění vyplývající ze současných vědeckých studií, které vám postupně představíme. Ozubené kolečko vpravo představuje další důležitý cíl, a to předložit vám na důkazech založené metody a techniky, které vám pomohou posílit mentální zdraví a s ním tak i akademickou úspěšnost v průběhu vašeho distančního vzdělávání.

S radostí vám předkládáme materiál, který byl vytvořen s jediným záměrem – pomoci vám studovat více v pohodě. Tak, aby vás studium bavilo. Protože distanční vzdělávání by koneckonců mělo být, a také je, zábava! Přejeme vám mnoho radosti na cestě k pohodovějšímu a úspěšnějšímu vzdělávání.

„Díky doporučením založených na důkazech se můžete vědomě rozhodovat o svém životním stylu, podpořit své zdraví, duševní pohodu a pozitiv- ně ovlivnit své studijní výsledky.“

„Pečlivě vybírané myšlenky prezentované v nejnovějších studiích, které vám pomohou k úspěšnějšímu distančnímu vzdělávání.“

„Přístup ke vzdělání, který klade důraz na praktické využití nejaktuálnějších poznatků, které lze snadno aplikovat do běžného života studentů.“

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson