Mentální zdraví a pohybové chvilky

Well-being a tělesný pohyb

“Hýbejte se, dokud mysl necítí potěšení ze zbavení se únavy.” – Sokrates

Klíčová slova: pohybová aktivita, pohoda, duševní zdraví, pohybová doporučení, tělo a mysl, kognice, prevence stresu, pravidelná pohybová aktivita, zdraví studentů

Adekvátní a zejména pravidelná fyzická aktivita nám významně pomáhá v budování naší bio-psycho-sociální pohody a má obrovský potenciál nám pomoci zlepšit náš psychický well-being. Fyzická aktivita má významný zdravotní přínos nejen pro srdce, ale pro náš celkový tělesný stav a naší kognici. Světová zdravotnická organizace kromě zesilování preventivní funkce a léčby hlavních nepřenosných onemocnění, kterými jsou kardiovaskulární onemocnění, rakoviny a diabetes mellitus zdůrazňuje potenciál fyzické aktivity významně snižovat symptomy deprese a úzkostné stavy.

I krátká 10 minutová svižná chůze téměř okamžitě posiluje naši duševní bdělost, nabíjí nás energií a pozitivní náladou. Pokud se rozhodneme věnovat se fyzické aktivitě pravidelně, s vysokou pravděpodobností si zvýšíme sebevědomí, a to nejen v osobním životě, ale i v tom studentském. Větší sebevědomí vede k lepším a stabilnějším akademickým výsledkům a významně pomáhá vysokoškolským studentům regulovat a eliminovat pocity stresu a úzkostí.

Ideální způsob, jak začít začleňovat pravidelná krátká cvičení, která jsou rozložená do našeho celého dne, je provádět takzvané pohybové svačiny. Z anglického originálu physical activity snacking mohou být například krátké protažení se mezi online výukou, pár dřepů při studijní přestávce, nebo krátká procházka ihned po skončení distanční výuky pro daný den (viz obrázek 10).

Obrázek č. 10 Tabulka pohybového svačení (Koci & Donaldson, 2021)

Reference

1. World Health Organization (2020). Physical Activity. [Cited 8/1/2021] Available at: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
  2. Mental Health Foundation (2021). How to look after your mental health using exercise. [Cited 8/1/2021] Available at: https://www.mentalhealth.org.uk/publications/how-to-using-exercise

PROHLÉDNĚTE SI POHYBOVÁ DOPORUČENÍ SVĚTOVÉ ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACE Z ROKU 2020

•   Klíčová slova: pohybová aktivita, pohoda, duševní zdraví, pohybová doporučení, tělo a mysl, kognice, doporučení, prevence stresu, pravidelná pohybová aktivita, zdraví studentů
  •   Pohybová doporučení Světové zdravotní organizace týkající se fyzické aktivity a sedavého způsobu života nám poskytují doporučení v oblasti veřejného zdraví založené na důkazech pro všechny naše obyvatele: děti, mladistvé, dospělé a starší dospělé. Doporučení poskytují rady ohledně množství fyzické aktivity (frekvence, intenzita a doba trvání) potřebné k tomu, aby nám přinesly významné zdravotní výhody a zmírnily zdravotní rizika. Poprvé jsou doporučení vztahující se k souvislostem mezi sedavým chováním a zdravotními následky poskytována i dílčím populačním skupinám, kterým jsou těhotné ženy a ženy po porodu, občané trpící na chronická onemocnění či občané s různým typem zdravotního postižením.

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI