Kde požádat o pomoc, pokud je to na mě příliš mnoho?

“To, že naše vlastní uzdravení a naše vnitřní práce je naše zodpovědnost neznamená, že na to musíme, nebo bychom měli být sami.” – Lisa Olivera

Klíčová slova: první pomoc, pomoc, duševní zdraví, pohoda, svépomocÍ, vysokoškolské poradenství, studenti, poradenství, terapie

To, že se každý z nás někdy cítíme pod tlakem a že je normální být občas ve stresu již víme. Musíme se ale také naučit, že když je toho na nás moc, je naprosto přirozené a velmi prospěšné si říci o pomoc.

Mnozí z nás žijeme s předsudky, že požádat o pomoc je známkou slabosti. Pravdou ale je, že tím naopak posilujeme svou psychickou odolnost. Požádat o pomoc se může zdát velmi těžké. Ale už jen tím, že vyslovíme žádost o pomoc se signifikantně snižuje naše sekrece stresového hormonu kortizolu. A naopak se zvýší sekrece serotoninu, dopaminu a oxytocinu – hormonů, které snižují hladinu stresu nejen u studentů distančního vzdělávání.

Pomoc můžeme vyhledávat opravdu na mnoha místech. Dovolte nám zdůraznit, že vyhledat pomoc v případě nesnází rozhodně doporučujeme a rádi bychom vám v tomto kroku vyjádřili naši plnou podporu. Díky odborné pomoci se začnete cítit lépe. A nejen to, díky pomoci můžete například také znovu najít smysl v tom, co právě děláte. Ať už se to týká vašeho studia, nebo vašeho osobního života. Odborníci vám rádi pomohou se znovu postavit na nohy a zaměřit se na to, co je pro vás nejdůležitější, čímž velmi efektivně předejdete dalšímu stresu a depresivním stavům. Díky novým cílům, nebo zvědoměním a připomenutím si vašich cílů původních se vám vrátí do života nejen zdraví, ale také dobrá úroveň výkonnosti.

Máte-li pocit, že už je toho na vás mnoho, zvažte prosím, jednu z níže uvedených možností. Podívejte se, jaké poradenství by vám mohlo vyhovovat nejlépe, obraťte se na odborníka a nezapomeňte, že tu jsme pro vás a vždy vám rádi pomůžeme.


Poradenství na vysoké škole

Na vaší vysoké škole máte s vysokou pravděpodobností také poradenské centrum nebo vyškolené sociální pracovníky, kteří vám jako studentům (i profesorům) mohou pomoci. Stejně tak mnoho vysokých škol majících katedru psychologie, často nabízí bezplatné poradenské služby studentům, kteří se necítí dobře.

Podívejte se do níže uvedeného seznamu psychologických poradenských center na českých univerzitách a vyšších odborných školách. Pokud jste nenašli odkaz na vaší školu, prostudujte web vaší školy, nebo se zeptejte, na koho se nejlépe obrátit, jakéhokoli z vašich vyučujících, kteří vám rádi poradí.

Webové stránky psychologického poradenství na jednotlivých českých vysokých školách 


Komunitní organizace zastřešující pomoc v oblasti psychického zdraví

V České republice najdeme řadu organizací a psychologických center, která nám jsou připravena pomoci. Patří mezi ně například Psychologické centrum Psychoterapie Anděl (https://www.psy- choterapie-andel.cz/), první pomoc při psychických potížích linka první pomoci (volejte 116 123 nebo navštivte: http://linkapsychickepomoci.cz/), psychologové Hasičského záchraného sboru České republiky: www.tvhasici.cz, vojenská linka psychologické pomoci: http://www.psycholo- gove.army.cz/, psychologové Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/sluzby-pro-verejnost-psy- chologicka-sluzba.aspx, linka bezpečí: https://www.linkabezpeci.cz/, sociální klinika: https:// www.socialniklinika.cz/, nebo populární web psychické pomoci „Nevypusť duši“: https://nevy- pustdusi.cz/o-nas/.

Vždy také můžete vyhledat psychologa on-line, například na webu terapie.cz, který nabízí kontakty na terapeuty hrazené z vašeho zdravotního pojištění. Všem výše uvedeným kontaktům můžete důvěřovat a prosíme neváhejte se obrátit na kteréhokoliv z odborníků, pokud se necítíte dobře. Každý z nás potřebuje někdy pomoci a my jsme tady pro vás.


Online poradenství v oblasti duševního zdraví

Dostupnost. Pohodlí. Bezpečí. Úspora času. To vše nám zajišťuje on-line poradenství v oblasti duševního zdraví, které by mohlo být skvělou cestou i pro vás. V rámci on-line terapie se můžete spojit se svým terapeutem on-line, z pohodlí domova, v době, kdy cítíte, že terapii zrovna potřebujete.

V literatuře zaměřené na prevenci duševních problémů u studentů (např. úzkostlivost nebo deprese) jsou v poslední době digitální formy terapie, jako další možnost řešení psychických problémů navrhovány čím dál tím častěji.

V porovnání s on-line terapií může být někdy tradiční léčba duševních zdravotních potíží nákladná. V České republice máme výborný bezplatný systém pomoci a péče o duševní zdraví. Poradenství poskytovaná po internetu, nebo skrze digitální prostředí mohou být méně finančně nákladná, zejména nacházíme-li se v zahraničí, ať už na dovolené, nebo na erasmu. Zároveň několik aktuálních metaanalýz prokazuje, že péče poskytovaná po internetu může být stejně účinná jako tradiční formy terapie duševních problémů.

Potřebujete si s někým promluvit? Vyzkoušejte emoční podporu poskytovanou odborníky na duševní zdraví nebo dobrovolníky ve virtuálním světě, buďto za nízké poplatky, nebo dokonce zcela zdarma:

Reference:

  1. Dekker I, De Jong EM, Schippers MC, De Bruijn-Smolders M, Alexiou A, Giesbers B. Optimi- zing Students‘ Mental Health and Academic Performance: AI-Enhanced Life Crafting. Front Psychol. 2020 Jun 3;11:1063. doi: 10.3389/fpsyg.2020.01063. PMID: 32581935; PMCID: PMC7286028.
  2. Andersson, G., Cuijpers, P., Carlbring, P., Riper, H., and Hedman, E. (2014). Guided inter- net-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disor- ders: a systematic review and meta-analysis. World Psychiatry 13, 288–295. doi: 10.1002/ wps.20151
  3. Carlbring, P., Andersson, G., Cuijpers, P., Riper, H., and Hedman-Lagerlöf, E. (2018). Inter- net-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: an updated systematic review and metaanalysis. Cogn. Behav. Ther. 47, 1–18. doi: 10.1080/16506073.2017.140 1115
  4. Pospos, S., Young, I. T., Downs, N., Iglewicz, A., Depp, C., Chen, J. Y., Newton, I., Lee, K., Light,
  5. A., & Zisook, S. (2018). Web-Based Tools and Mobile Applications To Mitigate Burnout, Depression, and Suicidality Among Healthcare Students and Professionals: a Systematic Review. Academic psychiatry : the journal of the American Association of Directors of Psy- chiatric Residency Training and the Association for Academic Psychiatry, 42(1), 109–120. https://doi.org/10.1007/s40596-017-0868-0 (available from: https://www.ncbi.nlm.nih. gov/pmc/articles/PMC5796838/)

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


Komunitní organizace zastřešující pomoc v oblasti psychického zdraví

V České republice najdeme řadu organizací a psychologických center, která nám jsou připravena pomoci. Neváhejte se prosím ozvat!

Patří mezi ně například Psychologické centrum Psychoterapie Anděl (https://www.psychoterapie-andel.cz/), první pomoc při psychických potížích linka první pomoci (volejte 116 123 nebo navštivte: http://linkapsychickepomoci.cz/), psychologové Hasičského záchraného sboru České republiky: www.tvhasici.cz,  vojenská linka psychologické pomoci: http://www.psychologove.army.cz/, psychologové Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz/sluzby-pro-verejnost-psychologicka-sluzba.aspx,  linka bezpečí: https://www.linkabezpeci.cz/, sociální klinika: https://www.socialniklinika.cz/, nebo populární web psychické pomoci “Nevypusť duši”: https://nevypustdusi.cz/o-nas/.

Vždy také můžete vyhledat psychologa on-line, například na webu terapie.cz, které nabízí kontakty na terapeuty hrazené z vašeho zdravotního pojištění. Všem výše uvedeným kontaktům můžete důvěřovat a prosíme neváhejte se obrátit na kteréhokoliv z odborníků, pokud se necítíte dobře. Každý z nás potřebuje někdy pomoci a my jsme tady pro vás.

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI


STÁHNĚTE SI DO VAŠEHO TELEFONU APLIKACI NEPANIKAŘ!

  •   Klíčová slova: první pomoc, mentální zdraví, aplikace, on-line poradenství, relaxace, chytrý telefon
  •   Jedná se o první aplikaci v českém jazyce tohoto druhu. Aplikace má sedm základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, sledování nálady, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.
  •   https://play.google.com/store/apps/details?id=org.dontpanic&hl=cs&gl=US

STÁHNĚTE SI DO VAŠEHO TELEFONU APLIKACI PRVNÍ PSYCHICKÁ POMOC!

  •   Klíčová slova: první pomoc, mentální zdraví, aplikace, on-line poradenství, relaxace, chytrý telefon
  •   Aplikace První psychická pomoc je pomůckou nejen pro příslušníky bezpečnostních sborů, ale i lidí v neziskových organizacích. Jedná se o strukturovaný přístup pomoci ke stabilizaci člověka, který se dostal do náročné životní situace. Obsahem aplikace je kromě rad a postupů i seznam vhodných odkazů a kontaktů. Aplikaci vytvořila pracovní skupina Sekce psychologie krizí, katastrof a traumatu při ČMPS ve spolupráci s CZ.NIC z.s.p.o.
  •   https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.nic.ppp&hl=cs&gl=US

UČTE SE ZE ZDROJŮ KALIFORNSKÉ UNIVERZITY V LA (UCLA) O MINDFULNESS PODPORUJÍCÍM ZRAVÍ A WELL-BEING

  •   Klíčová slova: meditace, stres management, zdraví, well-being, relaxace
  •   Naučte se vědecky osvědčené techniky cílené na snížení stresu a kultivaci well-beingu. Prozkoumejte webové stránky výzkumného centra zde.
  •   https://www.uclahealth.org/marc/default.cfm

STÁHNĚTE SI APLIKACI KALIFORNSKÉ UNIVERZITY V LA (UCLA) O MINDFULNESS PODPORUJÍCÍM ZRAVÍ A WELL-BEING

ON-LINE ŘÍZENÉ MEDITACE VYTVOŘENÉ KALIFORNSKOU UNIVERZITOU V SAN DIEGU – CENTERS FOR INTEGRATIVE HEALTH

  •   Klíčová slova: meditace, stres management, zdraví, well-being, relaxace
  •   The UC San Diego Centrum pro Mindfulness připravilo řadu relaxačních praktik, které jsou pro vás k dispozici on-line!
  •   https://cih.ucsd.edu/mindfulness/guided-audio-video

Reference

  1. Dekker I, De Jong EM, Schippers MC, De Bruijn-Smolders M, Alexiou A, Giesbers B. Optimizing Students’ Mental Health and Academic Performance: AI-Enhanced Life Crafting. Front Psychol. 2020 Jun 3;11:1063. doi: 10.3389/fpsyg.2020.01063. PMID: 32581935; PMCID: PMC7286028.
  2. Andersson, G., Cuijpers, P., Carlbring, P., Riper, H., and Hedman, E. (2014). Guided internet−based vs. face−to−face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: a systematic review and meta−analysis. World Psychiatry 13, 288–295. doi: 10.1002/wps.20151
  3. Carlbring, P., Andersson, G., Cuijpers, P., Riper, H., and Hedman-Lagerlöf, E. (2018). Internet-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: an updated systematic review and metaanalysis. Cogn. Behav. Ther. 47, 1–18. doi: 10.1080/16506073.2017.140 1115
  4. Pospos, S., Young, I. T., Downs, N., Iglewicz, A., Depp, C., Chen, J. Y., Newton, I., Lee, K., Light, G. A., & Zisook, S. (2018). Web-Based Tools and Mobile Applications To Mitigate Burnout, Depression, and Suicidality Among Healthcare Students and Professionals: a Systematic Review. Academic psychiatry: the journal of the American Association of Directors of Psychiatric Residency Training and the Association for Academic Psychiatry, 42(1), 109–120. https://doi.org/10.1007/s40596-017-0868-0 (available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796838/)

Příprava na výuku a doporučení pro domácí učení

  •   Od začátku semestru strukturujte svůj čas. Vyjděte z rozvrhu online přednášek a seminářů v reálném čase a vytvořte si rozvrh na školní práci, volný čas a další aktivity na každý den. Vytvořte si svou rutinu.
  •   Sestavte si také přehled požadavků k ukončení jednotlivých předmětů, nejlépe i s daty, do kdy se mají úkoly nebo práce odevzdat. Podobně můžete postupovat i s přehledem zkoušek a požadavků k nim.
  •   Takový přehled vám může pomoci rozvrhnout si práci a orientovat se v tom kolik a jaký typ zkoušek musíte v semestru splnit. Ujasníte si také, zda se jedná o zkoušky písemné či ústní; testy či eseje. Podle toho můžete (ve spolupráci s kontaktní osobou) požádat o navýšení času při zkoušce, modifikaci typu zkoušky tak, jak to máte uvedeno ve funkční diagnostice.
  •   Vytvořené rutiny/přehledy pak můžete konzultovat s lidmi, kterým věříte. Připravte se na to, že v průběhu semestru může nastat změna situace a bude nutné pozměnit i přehled (změna vyučujícího, přechod do prezenční výuky). Pokud taková situace nastane, nebojte se opět požádat o pomoc lidí, kterým věříte nebo kontaktního pracovníka na VŠ.
  •   Vytvořte si pracovní místo v domácím prostředí, kde budete moci nerušeně pracovat. Kde budete mít přístup k počítači a dalším pomůckám, které potřebujete pro studium.