Jak zvládnout asynchronní výuku

Rozvrh

Udělejte si rozvrh. Rozvrhněte si čas na výuku podobně, jako byste se měli stejné látce věnovat ve škole.
Buďte přesní. Do školy také musíte přijít včas a nemůžete odejít dřív.


Přestávky

Naplánujte si přestávky. Při distanční výuce je lepší práci rozdělit do menších bloků s častějšími přestávkami. Nejméně jednou za hodinu byste měli vstát ze židle a aspoň se projít. Naplánujte i několik delších pauz, kdy můžete třeba vyjít ven z domu.

Zařaďte i pětiminutové přestávky na mobil. Když zkontrolujete všechny zprávy ve vymezeném čase, nebude vás telefon tolik rozptylovat, až se budete potřebovat soustředit.


Organizace

Při výuce na dálku se hůře sleduje, kdy máte co odevzdat. Zaznamenávejte všechny termíny do kalendáře a plánujte, kdy na čem budete pracovat. Vyhraďte si každý den čas (nejlépe hned ráno), kdy zkontrolujete, které termíny se blíží.

Uspořádejte si studijní materiály a udržujte v nich pořádek. Potřebujete mít přehled, kolik jste toho už zvládli a co ještě máte před sebou.


Plánování

Stanovte jasný plán a jasné cíle, co chcete kdy udělat. Cíl může být „přečtu 10 stránek“, „udělám úkol č. 3“ apod. Neplánujte čistě časově („hodinu se budu učit“).


Pracovní místo

Uspořádejte své pracovní místo tak, abyste se v něm cítili jako ve škole. Nenechte se zlákat k tomu, abyste pracovali v posteli. Zvlášť pokud se máte učit delší dobu, je potřeba jasně oddělit práci od odpočinku – jinak nebudete ani pracovat, ani odpočívat.

Odstraňte z okolí vše, co rozptyluje vaši pozornost. Pokud jej nepotřebujete k práci, dejte stranou mobilní telefon. Vhodně zvolená hudba může pomoci odstínit ruch z okolí. Film z Netflixu nebo spuštěné sociální sítě v jiném okně na počítači ale jistě budou rušit.

Někdy je lepší pracovat ve studovně nebo v klidné kavárně – nebude vás od práce odvádět pocit, že zrovna teď musíte umýt nádobí nebo uklidit.


Komunikace

Základem každé výuky je komunikace mezi studenty a učitelem. Mějte na paměti, že při distanční výuce je komunikace obtížnější, a o to více se snažte tuto překážku překonat. Dejte vyučujícímu zpětnou vazbu, kdykoli vás o ni požádá. Nestyďte se zeptat, kdykoli je něco nejasného. Neostýchejte se učitele upozornit, že čas, který je na zvládnutí látky, je podstatně delší, než předpokládá, nebo že je zadání z jakéhokoli důvodu nesplnitelné. Pomáhejte hledat cestu – učíte se pro sebe, nikoliv pro učitele.

Komunikujte se svými kolegy v kurzu. Je-li to možné, udržujte s nimi kontakt třeba při sportu, potkávejte se v knihovně nebo v menze. Když to nejde, komunikujte na sociálních sítích. Sdílejte své zkušenosti, žádejte o pomoc, když si s něčím nevíte rady, pomáhejte ostatním.


Najděte svou vlastní strategii

Každý student je jiný a každému vyhovuje jiný styl práce. Výše uvedené tipy jsou jen náměty – najděte způsob učení, který nejlépe vyhovuje právě vám. Na druhou stranu ale nezkoušejte pořád něco nového a neměňte způsob, jak se učíte, každý týden. Všímejte si strategií, které používají vaši kolegové, ale mějte na paměti, že co vyhovuje jim, nemusí nutně vyhovovat i vám.