Jak změnit naše chování ke zdravějšímu?

“Změna je konečným produktem veškerého učení.” –  Leo Buscaglia

Klíčová slova: změna chování, zdravý životní styl, well-being, distanční vzdělávání, studenti

Dvě třetiny všech našich onemocnění jsou způsobeny naším životním stylem. Kde tedy začít, když bychom si rádi zlepšili zdraví? Lékařská fakulta Harvardovy univerzity nabízí několik zásadních tipů, které lze snadno aplikovat při distanční výuce (jak je uvedeno níže autory Kočí & Donaldson, 2021) a které mohou, krůček po krůčku zlepšit naše zdraví:

1. Přijměte odpovědnost za své zdraví. To například znamená umět se odhodlat navštívit lékaře, když se zrovna necítíte dobře. Neignorujte signály těla jen proto, abyste nezameškali školu. Škola počká, nejprve se musíte postarat o své zdraví.
  2. Využijte své silné stránky ke zlepšení svého zdraví. Pokud jste například disciplinovaný, systematický nebo odvážný student, popřemýšlejte, jak byste mohli své silné stránky charakteru (stránky osobnosti) použít tak, abyste zvýšili pravděpodobnost úspěchu ve změně, kterou plánujete provést.
  3. Začněte s rozumnými (SMART) a menšími cíli. Najděte si něco, co změní váš režim, i kdyby jen o 1 % za den. Například jedna desetiminutová každodenní procházka mezi výukou může výrazně zlepšit váš den. Vyražte například na procházku v době oběda, procházejte se, když mluvíte do telefonu, nebo se projděte v parku a do sluchátek si přitom pusťte zaznamenanou výuku. Když si nejste jistí, jak na to, zkuste se zeptat sami se, jakou drobnou změnu byste mohli udělat, a přitom si zůstali pevně jistí, že ji skutečně provedete?
  4. Zaznamenávejte své změny a úspěchy. Pozitivní změna vašeho životního stylu vám půjde lépe, když budete svůj pokrok sledovat a hlásit například své blízké osobě nebo někomu z vašich přátel. Své úspěchy můžete například také sdílet na sociálních sítích nebo si pravidelně zaznamenávat pokroky do aplikace tak, abyste mohli později posoudit, kam až jste se posunuli.
  5. Všímejte si toho, jaké benefity přináší vaše změna životního stylu vaší schopnosti se učit. Důsledky různých změn, které jste podstoupili, kterým může být například zlepšení kvality vašeho spánku v důsledku vašeho pravidelného cvičení mohou být velkou motivací k tomu, abyste se změnou životního stylu pokračovali a odhodlali se i k dalším krokům. Obzvláště, pokud zaregistrujete například zlepšení schopnosti koncentrace či vyšší míru odolávání stresu v důsledku toho, že poslední dobou dobře spíte. Když uvidíte, že jsou změny možné a že vám to přináší pozitivní výsledky, povzbudí vás to k tomu, abyste v procesu změn setrvali.

Reference

1. Godmen, H. (2013). Your well-being: more than just a state of mind. Harvard Medical School. Harvard Health Publishing. [7/10/2021; on-line] available at: https://www.health.harvard.edu/blog/your-well-being-more-than-just-a-state-of-mind-201303065957

PROGRAM PENSYLVÁNSKÉ UNIVERZITY PRO ROZVOJ MINDFULNESS, ANEB NAŠÍ BDĚLÉ POZORNOSTI

•   Klíčová slova: bdělá pozornost, všímavost, mindfulness, mentální zdraví, mentální well-being, emocionální well-being, smysl
  •   Program poskytuje účinné nástroje pro zvládání stresu a podporu osobního růstu. Program kombinuje moderní kognitivní vědu s tradičními technikami všímavosti a učí účastníky změnit způsob, jakým vnímají a prožívají sebe a svůj svět. Účastníci se naučí znovu se spojit se zdroji smyslu svého života, být v nejtěžších chvílích mentálně stabilní a hlouběji se spojovat s tím, na čem nám nejvíce záleží. Aplikované přístupy založené na všímavosti nám pomáhají zbavit se neproduktivních návyků, reaktivity a začít žít vědomě.

NAUČTE SE VÍCE O VĚDĚ V OBLASTI WELL-BEINGU PROSTŘEDNICTVÍM KURZU NA COURSERA VEDENÉHO LAURIE SANTOS, PROFESORKY Z UNIVERZITY YALE

•   Klíčová slova: vděk, štěstí, meditace, vychutnávání si, well-being, pohoda, zdraví, smysl života
  •   V tomto kurzu se zapojíte do řady výzev, které zvýší vaše prožitky štěstí a díky kterým si vybudujete produktivnější návyky. Profesorka Laurie Santos odhaluje mylné představy o štěstí a neefektivní zvyky mysli, pro které přemýšlíme tak, jak přemýšlíme a výzkum, který nám může pomoci toto změnit. Díky kurzu budete připraveni úspěšně začlenit konkrétní wellness aktivity do vašeho každodenního života.

Autoři: Jana Kočí, Stewart I. Donaldson CUNI